7 nápadov, ktoré zvládnete aj doma

Väčšina ľudí miluje zdobenie svojich domovov na sviatočné obdobie. Vianočná výzdoba zvyčajne prináša extra radosť a pohodu, pridáva na hrejivej atmosfére prípadne v ľuďoch vyvolá nostalgické spomienky.

 

Väčšina dekorácií, ktoré nájdeme, sú však vyrobené z plastu a farbené toxickými farbami, nehovoriac o ich veľmi zlej kvalite.

jeshoots-com-7VOyZ0-iO0o-unsplash

Podľa odhadov analytikov, iba počas decembra Slováci  vyprodukujú v priemere 45 kg komunálneho odpadu na osobu. „Vyššia spotreba v súvislosti s vianočnými sviatkami ide ruka v ruke s rastúcou produkciou komunálneho odpadu. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad,“ vysvetľuje Eva Sadovská, analytička WOOD & company, informoval denník Dobré noviny po minuloročných vianociach.

 

Môžeme si naše domovy vyzdobiť a naplniť duchom sezóny bez toho, aby sme kupovali márnotratné dekorácie, ktoré by rýchlo skončili na skládke.

 

Tento článok vás so svojimi ôsmimi inšpiruje, aby ste si sami alebo so svojimi deťmi vytvorili nejakú udržateľnú vianočnú výzdobu.

Čo sú to udržateľné vianočné dekorácie?

Najudržateľnejšie vianočné ozdoby sú tie, ktoré už máte doma. Takže ak už nejaké máte, používajte ich rok čo rok a snažte sa o ne dobre starať. Síce na nás každú sezónu vyskakujú nové reklamy, ktoré určujú aktuálny trend vianočných ozdôb, dôležité je nenechať nachytať seba a svoju peňaženku.

 

Ak však potrebujete novú výzdobu, skvelou možnosťou je vyrobiť si ju sami s prvkami, ktoré nájdete v prírode. Môžete ich nájsť aj z druhej ruky alebo si kúpiť kvalitné dekorácie vyrobené z udržateľných materiálov a vyrobené vo fair trade prostredí.

joyce-adams-P3_J5fYR_BI-unsplash

Aké materiály hľadať?

Ak si chcete vytvoriť nejaké dekorácie sami, použite upcyklované materiály alebo veci z vašej kuchyne, ako sú pomaranče, brusnice a škoricové tyčinky. Môžete sa tiež vydať za niektorými prírodnými živlami, ako sú šišky, konáre, šípky a cezmína.

 

Ak nemáte čas a šancu vybehnúť za prírodnými ozdobami, vyberte si dekor z recyklovaných materiálov alebo dreva s certifikátom FSC. Mnoho udržateľných dekorácií sa vyrába aj z organickej bavlny, ľanu, vintage látok alebo rafie.

1. Sušená pomarančová girlanda

Sušená pomarančová girlanda je voňavá vianočná dekorácia, ktorú si budete môcť zavesiť na stromček alebo, kde sa vám hodí.

Na vytvorenie jednej nakrájajte niekoľko pomarančov a pomocou utierky vytlačte čo najviac šťavy. Vložte ich do rúry na dve hodiny pri 100°C a akonáhle sú upečené, nechajte ich na chladiacej mriežke niekoľko dní. Pomocou ihly a nite ich navlečte dohromady.

2. Origami hviezdy

Z tohto sa môže stať skvelá zábava, ktorú môžete robiť s deťmi ako rodinnú aktivitu: vytvorte origami hviezdy na svoj vianočný stromček.

Aby to bolo čo najudržateľnejšie, používajte upcyklovaný papier, ako je odpadový papier, ktorý nepotrebujete, staré časopisy alebo mapy alebo dokonca papierové vrecká. Vašim hviezdam dodajú jedinečný dizajnový vzhľad.

Na záver vložte navrch malú šnúrku, aby ste ju mohli zavesiť na konáre vášho stromčeka.

3. Ručne vyrobený veniec

Ak si radi zavesíte vianočný veniec na predné dvere počas sviatkov, prečo si ho nevyrobíte sami?

Najprv skúste nájsť nejaké ohybné konáre, aby ste vytvorili základ venca. Ale ak nemôžete nájsť žiadne, použite znovu starú základňu alebo si kúpte základňu vyrobenú z vŕby. Potom z vianočného stromčeka odrežte niekoľko konárov, navrstvite ich a pripevnite k základni drôtom.

 

Vydajte sa na hľadanie niektorých prírodných prvkov z vášho miestneho prostredia, ako sú šišky, cezmína, vavrín alebo šípky, a pridajte ich do svojho venca. Výsledkom bude krásny, udržateľný veniec.

4. Poháre na sviečky

Ozdobte svoj interiér nádobami na sviečky. Sú neuveriteľne jednoduché na výrobu, ale vyzerajú naozaj krásne a dotvárajú útulnú atmosféru.

 

Opätovne použite a recyklujte sklenenú nádobu z potravín, ktoré si kúpite, a pridajte trochu soli na dno. Dovnútra umiestnite čajovú sviečku a potom na vonkajšiu stranu nádoby pripevnite niekoľko škoricových tyčiniek pomocou šnúrky alebo stuhy.

Namiesto škoricových tyčiniek môžete tiež uviazať malú vetvičku borovice alebo malý kúsok cezmíny či čipku. Nakoniec zapáľte sviečku a vychutnajte si svoj krásny výtvor.

5. Tyčinky škorice na stromček 

Ďalšou veľmi jednoduchou vianočnou dekoráciou, ktorú môžete vytvoriť pomocou škoricových tyčiniek, je premeniť ich na ozdoby na stromček.

 

Prekryte škoricovú tyčinku elegantnou stuhou a zviažte ju na mašľu.

annie-spratt-Yi-dmZnY9a8-unsplash

Možno ste si nechali pár stužiek z minuloročných Vianoc, tak si ich pred kúpou nových nezabudnite skontrolovať.

 

Výsledkom bude ozdoba na stromček, ktorá nielen krásne vyzerá, ale aj neskutočne vonia.

6. Džínsové stromčeky 

Ak máte v skrini staré obnosené džínsy, nezbavujte sa ich! Džínsovina je extrémne odolná a všestranná, takže by bola škoda ju znova nevyužiť.

 

Džínsovinu použite na vytvorenie malých ozdôb na vianočný stromček. Na takto ušité ozbody vám nebudú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Začnite vystrihnutím dvoch malých trojuholníkov z látky a ručne na ne prišite rôzne hviezdy, prípadne našite kamienky či gombíky.

Spojte dva trojuholníky dohromady bez toho, aby ste zabudli pridať do vnútra výplň vankúša alebo nejakú látku z obnoseného kusu oblečenia. Kmeň dtromu bude tvoriť škorica. Nakoniec vytvorte slučku pomocou nite a zaveste ju na stromček.

7. Stredobod vianočného stola

Ozdobte svoj jedálenský stôl pridaním nádherného svietnika, ktorý si sami vyrobíte. Môžete si ho ľahko vytvoriť pomocou podnože, ktorú bude tvoriť drevo, sviečky a šišky či konáriky krásne dozdobia takýto rustikálny svietnik.

Zdroj fotiek: Unsplash.com