Správne umiestnenie elektrických zásuviek, prívodu vody a plynu v kuchynskej linke so zabudovanými spotrebičmi vám môže ušetriť veľa času nielen pri montovaní kuchynskej linky, ale hlavne zjednodušiť riešenie situácií kedy je prístup k týmto inštaláciám nevyhnutný. Odpojenie spotrebiča pri vybavovaní reklamácie alebo čistenie sitka ventilu vody sú tie jednoduchšie príklady. Je treba myslieť aj na havarijné prípady ako prasknuté potrubie alebo skrat na niektorom zo spotrebičov.Preto vám ponúkneme tipy ako umiestňovať zásuvky, odpad, prívody vody a plynu.
V prvom rade, žiadne inštalácie určite neodporúčame miestňovať za spotrebičmi. Hĺbka všetkých zabudovateľných spotrebičov ( rúry, umývačky, chladničky ) neumožňuje aby za nimi bol umiestnený niektorý z prívodov. Priestor za týmito spotrebičmi je maximálne 1-2 cm. Riešením hĺbky je síce použitie hlbšej pracovnej dosky ale prístup k takýmto inštaláciám zostane stále neprístupný.Podobná situácia je aj pri skrinkách s košovým systémom, karuselom alebo drôtený potravinovým výsuvom. Väčšina týchto systémov je s ohľadom na využitie úložného priestoru vyrábaná na hĺbku, ktorá rovnako neumožňuje umiestnenie zásuviek alebo prívodov za skrinky, v ktorých sú osadené.  Rovnako ich demontáž v prípade potrebného prístupu je komplikovaná.Jednoduchšia situácia je za skrinkami s kuchynskými výsuvmi / zásuvkami/. Jednou z výhod kuchyne na mieru je aj variabilita hĺbky týchto skriniek. Nie je teda problém vyrobiť konkrétnu skrinku, alebo len jednu zásuvky plytšiu a umiestniť za ňu elektrickú zásuvku. Jediná nevýhoda spočíva vo „vyprataní celej zásuvky“ aby ju bolo možné vybrať. V núdzovom prípade dokážete vybrať celú zásuvku aj s celým je obsahom.Najjednoduchšie riešenie spočíva v umiestnení za klasické policové skrinky. Potom stačí už len skrinku otvoriť a cez otvor v zadnej stene máte okamžitý prístup. Ak máte skrinku „naloženú“, tak len odložíte pár drobností, ktoré bránia priamemu prístupu k zadnej stene. Samozrejme otvorené skrinky bez dvierok nie sú z estetikého hľadiska najlepším riešením.Aké je teda optimálne umiestnenie?
  • odpadové potrubie a prívod teplej a studenej vody je najlepšie umiestniť priamo za drezovú skrinku
  • všetky ostatné prívody je ideálne umiestňovať za najbližšie vedľajšie skrinky s vhodným prístupom
  • pre samostané sklokeramické a indukčné varné dosky, pokiaľ pod nimi nie je osadená varná doska je najvhodnejšie miesto priamo za skrinku, v ktorej je doska umiestnená
  • elektrická zásuvka pre komínový digestor sa spravidla umiestňuje za teleso komínu a estetické záujmy tak prevyšujú tie praktické. Kto by sa asi chcel pozerať na kábel vedúci do dominantného digestoru.
  • pre niektoré umiestnenia platia ešte ďalšie obmedzenia /napr. dĺžka prívodu plynovej hadice/. Všetky prípady s vami radi prekonzultujú naši obchodníci ešte pred návrhom kuchyne.
Najplepším riešením je navštíviť naše štúdio a poradiť sa ešte pred realizáciou všetkých prívodov.  Tu vám pomôžeme s návrhom kuchyne a na želanie pripravíme aj podklady pre firmu, ktorá vám bude inštalácie pripravovať.  Ak ste sa dostali k tomuto článku neskoro nemusíte mať obavy, náš pracovník vám pri zameraní všetky inštalácie skontroluje a v prípade potreby odporučí riešenie.A nakoniec jedna dobrá rada na záver.  Prejdite si po namontovaní kuchyne ešte raz všetky prívody s montážnikom aby ste mali prehľad v prípade potreby.