Kuchynská zástena

Ak neviete čo a aký materiál použiť ako zástenu za pracovnou doskou alebo sporákom, existuje niekoľko možností, ako ju v kuchyni ozvláštniť a ochrániť.

Obklad 

Obklad sa často používa na ochranu steny za pracovnou doskou. Môže byť vyrobený najčastejšie z keramického obkladu, veľkoformátových dlaždíc či porcelánu. Okrem ochrany steny pred vlhkosťou a škvrnami tiež dodáva kuchyni štýlový vzhľad.

MDF doska 

Drevovláknitá doska s hrúbkou 17 až 18 milimetrov, povrch má upravený fóliou alebo lakovaním. Jednoducho sa montuje, umožňuje frézovanie povrchu, maximálny rozmer je 1,2 x 2,5 metra, teda podporuje veľkoplošné formátovanie na mieru.

HPL dosky 

Kompaktné vysokotlakové lamináty, ktoré sa vyrábajú lisovaním pri vysokej teplote z vrstveného papiera impregnovaného živicami. Takáto homogénna pevná doska s hrúbkou od 3 do 20 mm s rozmermi až do 2 040 x 5 600 cm odolá teplote až do 120 °C. Môžete si dať vyhotoviť zástenu z identického materiálu ako pracovnú dosku. Dokonca môže pripomínať kameň.

Sklenený panel

Sklený panel je moderný a elegantný spôsob, ako chrániť stenu v kuchyni. Tento panel môže byť umiestnený za sporák alebo pracovnú dosku a poskytuje ľahko čistiteľnú a odolnú plochu bez ťažko dostupných špár. Okrem toho je možné si vybrať zo širokej škály farieb a vzorov, ktoré sa prispôsobia vášmu štýlu. V našej ponuke máme bohatý výber.

Prírodný kameň 

Ako prírodný produkt je každý originál. Pôsobí exkluzívnym dojmom a takú má aj cenu. Povrch môže byť matný, ale aj s výrazným leskom. Aby vynikla jeho štruktúra a kresba, hodí sa ku kuchyni s jednofarebným dekorom dvierok. Obľúbený je mramor, luxusnejší, hrubý 1 cm, opál si môžete dať aj podsvietiť. Pre vyššiu cenu sa využíva častejšie ako pracovná doska.

Umelý technický kameň 

Ponúka dizajnovo čisté riešenie do minimalistických kuchýň vďaka možnosti jednoliateho vyhotovenia zásteny, pracovnej dosky i drezu bez viditeľných spojov. Hladký povrch sa ľahko čistí, škrabance sa dajú odstrániť prebrúsením a preleštením povrchu. Nevýhodou je vysoká cena.

Metalické povrchy 

S povrchom antikora, medi alebo mosadze dosiahnete buď použitím plechu, napríklad potravinárskeho antikora s hrúbkou jeden milimeter, alebo v podobe kovolaminátu. Ten tvorí HPL doska s tenkou vrstvou kovu. Hodí sa do modernej aj industriálne ladenej kuchyne. Aby ste sa vyhli dennému ošetrovaniu, dajte si povrch upraviť špeciálnym náterom, ktorý na plechu vytvorí vzhľad patiny.

Nezabudnite zvážiť praktickosť, odolnosť voči vlhkosti a jednoduchú údržbu pri výbere materiálu na zástenu kuchyne.