6 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri prerábke kuchyne

Keď plánujete inštaláciu novej kuchyne, určite rozmýšľate najmä nad jej dizajnom. Prerábka kuchyne si však vyžaduje aj technické zmeny, bez ktorých by to nebolo možné. Ide aj o proces renovácie alebo úpravy existujúcej kuchyne s cieľom zlepšiť jej funkčnosť, vzhľad a efektivitu. 

Pozrite si niekoľko krokov, ktoré môžete zvážiť pri prerábke kuchyne:

1. Plánovanie a návrh: Určte si svoje ciele a potreby vzhľadom na kuchyňu. Zvážte, čo chcete zmeniť – možno chcete zmeniť rozloženie pracovnej plochy, zväčšiť úložný priestor, kúpiť nové zabudované spotrebiče, vylepšiť pracovnú plochu alebo zmeniť celkový vzhľad kuchyne. Vyberte si štýl, či preferujete moderný, tradičný, umelecký štýl alebo iný, farby a materiály, ktoré vám vyhovujú. Inšpirácií na internete je mnoho. 

Základ ale predstavuje moodboard, ktorý vám pomôže aj pri zhodnotení či sa vám všetky prvky a farby, ktoré ste si vybrali, ku sebe hodia. Môžete byť kreatívny a využívať k tomu bežné predmety, ktorých farby sa vám páčia. Pri takomto vašom nápade sa potom dizajnérom lepšie pracuje s prvkami a farbami, ktoré by vám mali do návrhu zahrnúť, samozrejme to nie je podmienka. Ak nemáte nápad, radi vám s ním priamo u nás poradíme. 

2. Demontáž a odstránenie: Demontuje sa stará kuchynská linka, a nepotrebné prvky. Zabezpečte si potrebné povolenia a povrchové úpravy, ak sú potrebné.

3. Meranie a priestorová analýza: Presne zmerajte dostupný priestor pre novú kuchyňu. To zahŕňa dĺžku, šírku a výšku miestnosti. 

Ak plánujete zmeniť rozloženie kuchyne alebo pridávať nové spotrebiče, je často potrebné presunúť elektrické a vodovodné prípojky. Zistite, kde sa nachádzajú, aby ste vedeli, ako ich zohľadniť pri plánovaní rozmiestnení kuchyne.

Pri práci s elektrinou a vodou je vždy dôležité dodržiavať bezpečnostné predpisy. Tento krok by mal byť vykonaný odborníkom.

4. Výber zariadenia a spotrebičov: Vyberte si nové kuchynské skrinky, pracovnú dosku, drez, sporák, chladničku, umývačku riadu a ďalšie spotrebiče, ktoré potrebujete. Zvážte kvalitu, funkčnosť a štýl. V prípade potreby sa poraďte s našimi odborníkmi. 

5. Inštalácia nových zariadení: Keď sú prípojky pripravené, môžu sa  inštalovať nové zariadenia, ako sú kuchynské skrinky, drez, sporák, chladnička, umývačka riadu…

6. Dokončovacie práce: Po nainštalovaní hlavných zariadení a povrchových úprav sa môžu doplniť drobnosti, ako sú osvetlenie, zásuvky, úchytky a kohútiky. Dôkladne premyslite, ako tieto prvky doplnia celkový vzhľad a funkčnosť vašej kuchyne, pretože môžu prispieť k celkovému vzhľadu a funkčnosti kuchyne.