Psychológia farieb a ich vplyv na atmosféru

Ako vieme, kuchyňa je srdcom domova, miesto, kde sa rodina stretáva a spája. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžu rôzne farby ovplyvniť vašu náladu a vašu chuť do varenia.

Farby hrajú dôležitú úlohu v našich životoch. Zelená môže pôsobiť upokojujúco, zatiaľ čo červená môže stimulovať chuť do jedla. V našej dlhoročnej praxi sme videli, ako správny výber farieb v kuchyni môže ovplyvniť nielen náladu, ale aj celkový dojem z priestoru.

IMG_3855

Ako vybrať správnu farbu?

Pri výbere farby pre kuchyňu, alebo iný priestor vášho domova, by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. Ak máte radi prípravu a varenie jedál, môžete zvoliť teplejšie tóny, ako sú béžové odtiene alebo jemne oranžová či ružová škála farieb, ktoré povzbudzujú chuť do jedla a zvyšujú energiu. Ak hľadáte pokojnejšiu a relaxačnejšiu atmosféru, odporúčame zvoliť chladnejšie tóny ako je napríklad obľúbená šalviová či olivovozelená.

Červená

Vplyv: Stimuluje chuť do jedla, energiu a vášeň. 

Použitie : Ideálna pre domácnosti, kde varenie a stolovanie tvoria základ rodinného života.

IMG 016_hdr

Oranžová

Vplyv: Povzbudzujúca, teplá, prívetivá.

Použitie: Vytvára pohodlné a priateľské prostredie, vhodné pre kuchyne s otvoreným konceptom.

IMG_2708-1024x682-1

Žltá

Vplyv: Rozjasňuje a pôsobí optimisticky.

Použitie: Výborná pre menšie alebo tmavšie priestory, pretože rozjasňuje priestor.

IMG_2251-copy-1024x682-1

Zelená

Vplyv: Upokojujúca, pripomína prírodu, znižuje stres.

Použitie: Skvelá pre vytvorenie relaxačného a sviežeho prostredia.

IMG_3519

Modrá

Vplyv: Upokojujúca, môže však znížiť chuť do jedla.

Použitie: Vhodná pre akcenty alebo menšie plochy, aby sa predišlo útlmu chuti do jedla.

IMG_20190515_151845

Fialová

Vplyv: Luxusná, tvorivá, môže však pôsobiť aj chladne.

Použitie: Ideálna pre elegantné a moderné dizajny.

 

IMG_8593

Biela

Vplyv: Čistá, svieža, môže pôsobiť sterilne.

Použitie: Poskytuje pocit priestranosti, vhodná ako základná farba.

 

IMG_20231002_123933

Sivá

Vplyv: Neutrálna, moderná, ale môže pôsobiť chladne.

Použitie: Vhodná pre moderné a minimalistické dizajny.

IMG_20200612_112354

Čierna

Vplyv: Silná, sofistikovaná, môže však zmenšovať priestor.

Použitie: Účinná v malých dávkach alebo ako kontrast.

IMG_9517

Očakávané trendy pre rok 2024: Od teplej bielej po tmavé útulné

Rok 2024 prináša zaujímavé zmeny v oblasti interiérového dizajnu, kde hlavnú úlohu hrajú farebné trendy. Odborníci z oblasti dizajnu a popredné značky ako Behr, Dutch Boy Paints, Valspar, C2 a Glidden už oznámili svoje farby roku 2024. Pozrime sa na tie, ktoré budú pravdepodobne najpopulárnejšie.

Teplé biele odtiene

Biele farby s teplými podtónmi, ako je vanilka, krémová, off-white, či kašmir budú v roku 2024 pokračovať vo svojej popularite. Tieto odtiene pridávajú sofistikovanosť a hĺbku do priestoru, zatiaľ čo udržujú jasnosť a neutralitu. Odporúčame sa vyhnúť bežnej béžovej a sústrediť sa na iné odtiene z telových farieb.

Olivová a tmavá zelená

Zelená, ktorá je populárna už niekoľko rokov, si udrží svoju pozíciu aj v roku 2024, pričom očakávame dominanciu tmavších odtieňov, ako je olivová. Tieto odtiene sú ideálne pre vytvorenie pohodlnej a príjemnej atmosféry.

Hnedá

Teplé, zemité tóny hnedej farby sa stanú veľkým trendom v roku 2024. Od odtieňov ako je hubová hnedá, taupe, moka až po espresso, hnedá bude všadeprítomná. 

Modrá

Modrá, klasická a zároveň sofistikovaná farba, bude tiež na vrchole v roku 2024. Svetlé odtiene modrej rozšíria priestor, zatiaľ čo tmavšie a hlbšie odtiene vytvoria bohatú, dramatickú atmosféru.

Náladové a tmavé tóny

Tieto tóny, ako je napríklad taupe šedá alebo prachová šedá, dodávajú eleganciu, sofistikovanosť a dramatickosť do akéhokoľvek priestoru.

Červené a ružové odtiene

S nástupom trendov ako dopamínový dekor, Barbiecore a farebný maximalizmus, budú červené a ružové farby na vzostupe. Od hlbokých, bohatých burgundských až po svetlé, hravé čerešňové červené a pekné ružové tóny. Hoci na Slovensku sú skôr ľudia konzervatívnejší, než to, čo hovoria trendy vo svete, farieb sa nebojte a vytvorte si tak nekonvenčný interiér.

Farebné trendy na rok 2024 sa nesú v znamení teplých, príjemných tónov a odvážnych, dramatických farieb. Tieto farby môžu byť využité vo všetkých miestnostiach domova, a to buď ako hlavný tón alebo ako akcent. Nebojte sa experimentovať a pridať trochu osobnosti do vášho domova s týmito vzrušujúcimi novými trendmi.

Naše skúsenosti a rady

V našom štúdiu sa snažíme porozumieť potrebám každého zákazníka. Vieme, že každá kuchyňa je unikátna, a preto ponúkame personalizované riešenia. Nebojte sa experimentovať s farbami a vybrať takú, ktorá najlepšie vyjadruje vašu osobnosť a potreby vašej rodiny.

Pamätajte, že farba vašej kuchyne môže mať veľký vplyv na vašu náladu a chuť do varenia. V Madose vám radi pomôžeme nájsť ten správny odtieň, ktorý dokonale doplní váš domov. Neváhajte nás kontaktovať pre viac informácií a poradenstva.

Ambiences_Kraftizen_Umber_01-scaled